Jaro se pomalu blíží a všechny jeho projevy jsou již v plném proudu - ráno nás budí zpěv ptáčků, roztávají poslední sněhové závěje a vykukují první sněženky, devětsily a bledulky.
Začíná období dřeva, zelené barvy, která je na začátku svěží a světlá a dělá nám dobře. Posiluje se také jang a vše se začíná probouzet ze zimního spánku.
V našem těle se odehrávají boje kolem žlučníku - hněv, který jsme nezpracovali a uložili hluboko dovnitř, nás začíná zlobit a dere se na povrch, hněv, který narůstá nekontrolovatelně, zase odchází mnohdy nepřiměřenou formou - býváme nejen rozladění, ale přímo vzteklí, plni hněvu, agrese. Nebo to odnesou třeba naše ramena či kyčle, protože prostě hněv běží po dráze žlučníku neboli meridiánu.
Oslabený žlučník je spojen se slabými šlachami a také oči jsou v tomto měsíci ohroženy. Za měsíc budeme hlídat játra, a tak tomu můžeme pomoci už teď.
Raději jděte ven a poslouchejte zpěv ptáčků, zkuste se proběhnout nebo alespoň projít a nechat se šimrat paprsky prvního jarního sluníčka.
Strava
Abychom zabránili nejhoršímu, upravíme stravu na odlehčující dietu bez smažení, těžkých nestravitelných nebo dráždivých potravin. Naše tělo se nám za to bohatě odmění.
Mačkáme reflexní plošky žlučníku na levém nártu (silněji) nebo pravém chodidle (méně), celkem však 2 - 3 minuty denně, ne víc - jinak bychom žlučník mohli předráždit. Je-li bod silně citlivý, tak jej jen laskvě hladíme a propouštíme hněv a prociťujeme léčivou sílu lásky.
Později přidáme i plošky jater a slinivky, zvláště ve druhé polovině měsíce.
Bylinné čaje a tablety
Při potížích žlučníku (žlučníkové kameny, písek, bláto, bolesti) pijeme žlučníkový čaj, jinak nezapomeneme do čajové směsi pro toto období přidat nějakou bylinku protizánětlivou, jako např, máta peprná, řebříček nebo třezalka tečkovaná. Později zařadíme i byliny s hořčinami a budeme tak pomalu zahajovat přípravu na čištění jater v dubnu.
Nezapomeneme užívat vlaštovičníkovou tinkturu (firma Jukl), která velmi pozitivně ovlivňuje játra, žlučník i celé trávení. Vynikající je také ostropestřec mariánský, který užíváme ve formě pomletých semen (nejraději vždy čerstvě umleté) - pomáhá játrům i žlučníku stejně dobře, jako imunitnímu systému. Užívat můžete také drť z ostropestřce od pana Grešíka nebo ostropestřcový olej. Vše uvedené najdete samozřejmě v Johance. U dětí můžeme podpořit ostropestřcovým sirupem, který vyrábí pan Petr Šimek.
Výtečný elixír na jaře připravíme na čištění krve z mladých kopřiv, které umyté rozmixujeme s troškou vody a užíváme 3 - 5 lžiček denně nalačno. Je to skvělý prostředek na anémii. Můžeme klidně několik dní skladovat v lednici. Paní Podhorná nám opět usnadňuje situaci a kopřivy nabízí ve formě tekuté - tinktury z kopřivy nebo kombinaci měsíček-kopřiva.
Se zpracováním nepřiměřeného hněvu nebo hněvu, který je dobře uložen, potlačen (a stejně nás zrańuje, neboť hlodá uvnitř našich útrob), pomohou esence zvířat - jezevec a gazela v kombinaci Zdravý hněv, která pomůže s tím, aby hněv nezůstal skryt, ale vyplul na povrch a zpracován odešel klidně a bezpečně. Můžeme si přidat i holubici nebo medůzu pro větší klid a mír v duši. Necháme se jen unášet tam, kde máme v této době být, nic netlačíme a relaxujeme. Bizon je pak vhodný při velkém stresu nebo silných emocích, pomůže je odvést a pocítíme vděčnost za vše, co už ve svém životě máme. Pokud by byl problém s vděčností velký, přidáme si ještě krocana.
Z jihočeských esencí pomůže Ostálka, která vnese do duše a srdce spontánnost, veselost, radost, hravost jako v době, kdy jsme bývali dětmi. Pampeliška vše rozjasní a pomůže se zklidnit, vyjádřit emoce, které musí ven a odstraní netrpělivost.
V Bachových květech najdete oporu u cesmíny, která pomůže zmírnit vše negativní, žárlivost, nelásku, sobectví, závist, pocit, že mne nikdo nemá rád ... z necity se vyloupne člověk plný pozitivních jemných emocí, hněv se zklidní a bude zase dobře. Pokud znáte někoho, kdo stále vypadá jako sluníčko, je plný úsměvů a obětavosti pro druhé, ale v jeho duši je smutek a prakticky jen nejbližší vědí, co se u něj v hloubi odehrává, doporučte mu řepík. Pomůže mu otevřít se světu a jeho pravdivým emocím, být skutečným sluncem nejen v masce, ale v hloubi duše. Mohou tam být v hloubce ale úplně jiné důvody, tak zajděte na konzultaci, ráda Vám vyberu ty správné esence na míru
Na jaře se často objevují stavy hlubokých krizí a tady je nejlépe použít krizovku, ať již Bachovu Rescue remedy nebo zvířecí Zachráněni zvířaty či Hrušeň v Jihočeských esencích.
Pro zchlazení emocí a hněvu si do lampy nakapeme meduňku, levanduli, heřmánek nebo růžové dřevo.
Můžete pracovat také s vynikajícími kombinacemi esencí i aromaterapie a nechat si namíchat sprej pro čištění prostor nebo osobní vůni se zklidňujícími účinky. Doporučuji např. holubici, delfína, deňku či vydru v kombinaci s éterickými olejíčky růže, levandule, meduňky citronóvé, heřmánku či lemongrass nebo citronelu. Budete překvapeni, jak příjemný bude Váš prostor doma nebo na pracovišti, jak se i bubáci rozjasní, pesimisté projeví radost a chvátači a pospíchači zklidní. prospěje to tak nejen vám, ale všem okolo vás. A to vše bez chemie a s doušky nádherných lehkých vůní!
Přeji všem krásné jaro 2021!