• ÚVOD
  • AKTUALITY
  • O MNĚ
  • CO NABÍZÍM
  • SEMINÁŘE
  • LABYRINT
  • KONTAKT

AKTUALITY

1.7.2020 ČERVENEC - KREVNÍ OBĚH

Léto přišlo léto rychle a s veškerou svojí silou slunečních paprsků. Jahody dozrály už téměř všude, a tak nám i bylinkář Roman Kindl jistě dovolí trochu upravit jídelníček a nechat na jazýčku rozplynout tu voňavou nádheru. Letos budou na zahrádkách možná prořídlé kvůli prudkým dešťům a krupobitím, ale sluníčko je svým prstíkem malovalo sytě dočervena. Jak praví stará moudrost - méně je někdy více, a tak si na menších, ale sladších jahůdkách jistě pochutnáme. Slinivka teď vyrábí enzymy, které zvládnou strávit více škrobu a cukru.

Stále jsme v  prvku OHNĚ, na počátku měsíce zatěžuje náš krevní oběh - zrychluje se srdeční tep,  mění rytmus srdce, objevuje se pocit těžkých nohou, což je projevem zvýšené funkce a zátěže. Odobí RADOSTI je znamením léta, radost je klidnější. Cévy jsou v létě roztažené, ke konci července snižují svoji funkci, a tak pomalu připravíme na změnu režimu - posílíme.

Koncem měsíce nás může provázet mravenčení končetin nebo svalové křeče - je to způsobeno oslabením krevního oběhu nebo blokem krční páteře. Trvá i ohrožení jazyka, pozor na střídání změn teplot - všudypřítomné klimatizace v práci, autech ...

Co dělá letní radost mně?

Brouzdání ranní rosou v trávě, zpěv ptáčků, jízda na kole zakončená v blízkém pivovárku Kněžínek, kde se odměníme pěkně hořkým pivem, aby trávicí orgány byly také pohlazeny. Kvetoucí levandule voní i na mém balkóně! Těším se, až z pestrobarevné lichořeřišnice připravím báječnou tinkturu, květy ozdobí salát nebo brambory. Košaté bylinky - máty, meduňka, oregáno, bazalka, rozmarýn, saturejka, petržel, libeček a  kopr mi dělají radost při každém vaření nebo ve džbánu čerstvé pramenité vody. 

A také čistá voda našich pískáren kolem Suchdola, překrásná krajina plná písku a borovic...jako u moře ...a mraky borůvek a brusinek!

Věřím také, že jako vždy v přírodě načerpám nové síly a inspiraci pro další psaní a budu vás moci potěšit nějakým pěkným veršem...

Strava

Letní strava je lehká, využíváme sezónních plodů, snížíme spotřebu masa, hlavně těžšího a hůře stravitelného. Vhodnější je kuře nebo králík, přednost dáme doma chovaným. Pozor na oblíbený zvyk dnešní doby - grilování - maso připravujeme čerstvé a nepřepalujeme jej, aby nebyly zatíženy trávicí orgány. Využijte čerstvých bylinek - není nutné používat dochucovadla plná 'éček'. Opravdu gurmánský pokrm připravíme s čerstvými bylinkami - dobromysl, bazalka, máta, meduňka, šalvěj, majoránka, estragon, rozmarýn, saturejka.. do salátů dáme i čerstvé květy - plátky růží, sedmikrásky, lichořeřišnici s lehce štiplavou chutí.

Reflexní plošky

Důležité  - plošky jater, nadledvinek, ledvin a sleziny, které počátkem měsíce uklidňujeme, působíme přímo na plošky, které působí na krvetvorbu. Nepřeháníme fyzicky namáhavou aktivitu, odpočíváme, chodíme na procházky, plaveme ... prostě užíváme léta, ale s mírou. Dobré jsou i komplexní masáže reflexních plošek - lehké, relaxační, které jemně zklidní celé tělo. Koncem měsíce silnějí masírujeme reflexní plošky sleziny a plexu solarisu, které jsou v této době citlivé. A nezapomínejme - nejlepší masáží je chůze bosýma nohama v terénu, trávě, nejlépe ve volné přírodě.

Bylinné čaje a tablety

Při potížích krevního oběhu pijeme bylinné čaje s komonicí lékařskou, buřinou srdečník, celíkem zlatobýlem, kaštanovým květem nebo vřesem. Uvedené bylinky můžeme užívat i formou homeopatických tinktur nebo v tabletách bylinářství Jukl.  Pan Grešík nám nově připravil porcovaný čaj z ostropestřce a ostropestřcovou drť.

Sbíráme bylinky - komonice, smil písečný, celík zlatobýl pravý, mochna stříbrná, vrbovka, květ kaštanu, vřes, zeměžluč, vachta trojlistá, ostropestřec mariánský, bělotrn kulatohlavý, měsíček zahradní - jak překrásné jsou barevné květy této naší jedinečné bylinky!

Vyrábíme čerstvou mastičku z měsíčku použitelnou na veškeré kožní afekce.Můžeme si připravit i tinkturu z kaštanu koňského (krevní oběh, žíly, cévy, podpora nadledvinek) a měsíčku  (potíže jater, žlučníku, zažívání, zraku, bércové vředy...). Nejúčinnější je homeopatická forma popisaná vherbářích Ing. Jiřího Janči. Účinný je pouze květ oranžový.

Vyzkoušejte olejogel Varodyn při pocitu těžkých nohou, křečových žilách k posílení žilních stěn a krevního oběhu. Vyrábí firma Henep a naši zákazníci jsou s ním velmi spokojeni. 

Psychika  

Pokračuje období umírněné RADOSTI, pro klid doporučuji esenci Holubice nebo Medůzy pro rozplynutí se jako na mořské hladině ...Nemůžeme-li 'vypnout hlavu' esence Tygra to zvládne. Pro bezstarostnost vyzkoušejte esenci Vrabce

Deňka vás naučí hravosti a spontánnosti, Jaguár podpoří prožitek hlubokého uzemnění a jednoty se světem přírody. Kolibřík může být užitečný při zpracování povodňových traumat, uvolní emoce a přinese lehkost.

Z Jihočeských esencí doporučuji s sebou na dovolenou Hrušeň, která působí jako krizová esence (Rescue remedy z Bachova systému) , když dovolená nebude tak v klidu, jak jsme si mysleli, přepadne nás stres nebo nervozita. 

Aromaterapie

Doba vůní v přírodě, ale také doba komárů - k odpuzování komárů a jiného obtížného hmyzu je výborná levandule, čajovník neboli Tea Tree, Eukalyptus citriodora nebo jejich kombinace. Levandule se osvědčuje také proti klíšťatům, nezapomínejte však nátěr obnovovat zhruba po 20 minutách, aby se radostný sběr modravých borůvek nezměnil v nepříjemný horor, zvláště v třeboňských lesích nebo kolem řeky Lužnice. Stejně poslouží i vodákům. Levandulí i čajovníkem můžeme ošetřit štípance, levandulí i škrábance a odřeniny. 

Přeji Vám všem slunečné a příjemně teplé léto, co nejvíce pohody, odpočinku, radosti z přírody, pohybu a setkání, která Vás potěší... Vaše Vážka

Obrázek použitý v hlavičce vznikl v měsíci, kdy bylo vody víc než dost, a tak dostal stylové jméno Mokrý měsíc. Jeho účinky však jsou nádherné, přečtěte si více na stránkách malířky Kočky