• ÚVOD
  • AKTUALITY
  • O MNĚ
  • CO NABÍZÍM
  • SEMINÁŘE
  • LABYRINT
  • KONTAKT

AKTUALITY

25.3.2020 DUBEN – JÁTRA A ZLOBA

 

Během pandemie koronaviru doporučuji užívat přípravky na imunitu. Některé jsou uvedeny ZDE. Rádi Vám poradíme přímo na prodejně Johanka. Sledujte otvírací dobu zde na webu nebo na našem Facebooku.

Letošní zima nám dává zabrat soudě podle klientů, kteří chodí rozmrzelí, nespokojení, unavení a vyčerpaní. Nálada je na bodu mrazu i přesto, že sněhu ani pořádné zimy jsme se nedočkali.... Přesto sněženky, bledulky, petrklíče, krokusy, sedmikrásky a další kytičky znovu vybojovaly svůj zápas - prodrat se na jarní povětří z hlubin země.

Není divu, že trpí játra a s nimi se objevuje opravdový hněv či zloba na to, že sluníčko jsme viděli málo a těšení na jaro bylo dlouhé. Najednou jsou tu opět skoky teploty a s tím spojená nepohoda pro naše těla, která se jen neochotně přizpůsobují přechodu ze zimy téměř ihned do léta.

A co na to naše orgány? V březnu jsme začali pečovat o žlučník, teď pokračujeme péčí o naše játra. Dost často se objevují záněty, potíže látkové výměny, může se objevit zvýšená teplota, pálení žáhy nebo zhoršení kožních potíží.

Vstoupili jsme do prvku DŘEVO, jehož vliv je zatím stále záporný, až ve druhé polovině měsíce začneme znovu načerpávat síly s tím, jak nás prohřejí a energií nabijí první opravdu jarní paprsky slunce. Játra však nyní budeme spíše uklidňovat. Pijeme jaterní Jančův čaj. Hořčiny nám v totmo období budou dělat moc dobře - vachta, hořec, pampeliška, pelyněk. A tak se těšíme na první lístky pampelišek, které zařadíme do jídelníčku, ať již jako salát nebo výtečný špenát. Pokud to nestačí, můžete přidat i tinkturu z vlaštovičníku nebo vachty třílisté.  Dělala nám dobře už v březnu, tak ji můžeme používat dál. Já ji s sebou vozím na cesty stejně jako levandulový éterický olej a krizové kapky, je to taková moje malá přírodní lékárnička do kapsy. Často se stane, že někomu něco nesedne k jídlu a vlaštovinčík je pak ta správná a rychlá volba k nápravě. Anebo rozžvýkat a polknout 1 - 3 mlůadé pampeliškové lupeny a jste zase jako čiperky. 

Ohroženy jsou v této době také  naše OČI. Ty jsou ovšem symbolem toho, co je v našem těle skutečně ohroženo, a to jsou játra. 

Na jaře platí nepřepínat se, protože organismus je po zimě vyčerpaný a nabírá nové síly. takže raději klidné, ale pravidelné procházky a hodně odpočívat, aby tělo nabralo nové síly a dostatečně se po zimě vyčistilo.

A na co se těším já?

Příroda se probudila a její síla začíná rašit v pupenech na stromech. A tak opět s láskou, opatrností ke stromům a radostí v duši sbírám pupeny, abych mohla dát vzniknout vynikajícím pomocníkům - gemmoterapeutikům, které nás pak provázejí zbylým obdobím roku. Nezapomeňte - stromy, keře, květiny, vše je živé, a tak si zaslouží naši úctu a ohleduplnost. Bereme si vždy jen nepatrné množství z jednoho stromu, pracujeme v klidu, meditaci a strom nejdřív požádáme o pomoc a nakonec poděkujeme za jeho dary. Paní Podhorná ve své firmě Naděje využívá také narašených pupenů z prořezů...

Strava

protože se nacházíme teprve na počátku jara, i strava je stále zimní, lehká, s hořčinami. Tak, jak začnou ze země vykukovat první lupeny pampelišek, sedmikrásky, kopřivy, začneme je zařazovat do jídelníčku, udělají nám moc dobře. Přidáme zinek a vitamín A. Tablety zinku se mi osvědčily od pana Jukla. Vitamín A získáme nejlépe tak, že každý den osmažíme 1 mrkev na troše másla, aby se uvolnil provitamín A. Můžeme si ji přidat kam potřebujeme nebo ji sníst samotnou. Ve druhé polovině měsíce zařadíme žluté a červené plody ovoce a zeleninu s tmavě zelenými listy a mořské ryby.

Reflexní plošky

Z reflexních plošek jsou důležitá játra. Plošku jater na pravé noze v 1. polovině měsíce hladíme, abychom je zklidnili, doplňkově mačkáme i navazující plošky látkové výměny - žlučník, slinivku. Dbáme na pravidelné vyprazdňování střev. Ve druhé půlce dubna mačkáme plošku jater silně - povzbudivě.

Bylinné čaje a tablety

Při potížích pijeme Jančův jaterní čaj, nebo jaterní čaje od Grešíka a Popova. Játra můžeme posilnit tabletami pana Jukla na játra nebo Játra forte, pokud jsme silně oslabeni či jsme prodělali např. mononukleózu nebo žloutenku. Alergici by neměli v tomto období zapomenout, že pylová sezóna začíná a je dobré pokračovat v užívání tablet na alergii AL (Janča-Jukl). Vynikající je též přivítat období alergií vyčištěni a 'vydrenážováni' gemmoterapeutikem Bříza (např. Naděje Podhorná) a následovat černým rybízem a habrem ve stejné podobě. Alergie a rýmy Vám dají vale. Mám vyzkoušeno na svých blízkých, takže si gemma již vyrábíme na jaře sami. Samozřejmě tak, že přírodu neplundrujeme a sbíráme z každého stromu jen tolik pupenů, abychom mu nebránili v jeho vývoji a nečili jej. Nezapomínáme poděkovat ...

Pokud chceme tělo po zimě vyčistit důkladněji, můžeme pít čaje s čisticím účinkem - např. Kindlova čisticí směs, Grešíkův čaj Čisticí s červenou řepou, Detoxikační směs od Biogeny, Bylinářovo koště od Zentricha. Přidat můžeme různé detoxikační tinktury - Jaterní - Grešík, Detoxilen z Duhových elixírů, Intocel na játra nebo Detoxin od firmy Diochi. Vynikající jsou také gemmoterapeutika - firma Naděje paní Podhorné, kterých je na játra a detoxikaci celá řada, výborné je teď začít břízou. Každému vyhovuje něco jiného, pokud si nebudete jisti, klidně se na mne obraťte, vytestuji Vám přímo na míru, co Vám bude vyhovovat nebo sestavím kůru. Staré národy na jaře pracovali s březovou mízou, a tak ji můžete vyzkoušet i Vy.

Proti cukrovce můžeme zařadit ve druhé polovině dubna Jančovu směs: 2 hrsti fazolových lusků namočené ve 2 l vody se nechají stát 24 hodin, pak se v této vodě svaří na 0,6 l. Odvarem přelejeme směs bylin: oman pravý, jestřabina lékařská, smetanka lékařská a jasanového listu (od každé 1 díl, celkem 1 polévková lžíce). Popíjí se po celý den nejméně na desetkrát, po 1 polévkové lžíci.

Psychika

Sluníčka sice přibývá, ale dlouhá zima -nezima způsobila, že jsme unavení, často naštvaní a podráždění. Inu zkrátka, na jaře nás ovládá v menší či větší míře HNĚV, zloba, naštvanost, agresivita, prostě dokážeme být někdy na sebe zlí a vzteklí jako opice. Pomůže nám Rescue remedy z Bachových květových esencí, jenž nás rychle zklidní a odstraní i netrpělivost, která hněv často provází. Stejně dobře pomáhá Jezevec z esencí Volně žijících zvířat, který pomůže vyjádřit hněv ven a tím se jej zbavit. Nebudeme pak jako papiňák, který hrozí explozí, když nám někdo (nejčastěji my sami) přiloží polínko pod náš rozdmýchaný ohníček. Přidáme si k němu ještě Holubici, se kterou se úplně zklidníme, zhramonizujeme i své vztahy v rodině a v srdci pocítíme mír. Můžeme užívat také kombinaci Zdravý hněv (Healthy Anger), kde kromě Jezevce nalezneme Gazelu, jemnou bytost, která nám pomůže přijmout naši zranitelnost a cítit se jistě.

Z jihočeských esencí doporučuji Černohlávekkterý na jaře pomůže s omlazením, obnovením silou a vitalitou, na smutek a deprese - Petrklíč, posel jara, který osvěží a povzbudí. Pampeliška pomůže i v podobě esencí, zklidní stres, pomůže vyjádřit uložené emoce, které nám škodí , podpoří pocit pohody, vše nám půjde snadno, bez námahy. Třezalku zvolíme při náchylnosti k alergiím a rýmám, sezónním depresím - s ní k nám přichází Světlo a síla, uzemněnost. Pomůže Vám také obrázek Všehomír Stvořitel a Života-dárkyně, který si můžete koupit jako kartičku nebo větší obrázek A5-A3 i v mé prodejně a který velice silně pomáhá zpracovat témata končící zimy, tzv. tání ledů, procítění síly probouzející se přírody - přichází dobré časy a posel dobrých zpráv, síla pramenů pomáhá očistit tělo i mysl. Mám jej u počítače a když jdu pracovat, vždy nejprve padne můj zrak na tu probouzející se jarní nádheru! Věrka se opět vyznamenala...

Moje kamarádka Maruška udělala zkušenost, když si potřebovala připravit krizovou esenci a neměla všech pět Bachových ingrediencí. A tak tam místo jedné přidala moji esenci Posvátný bílý losos moudrosti. Překvapení bylo veliké, protože esence nejen že nádherně fungovala jako krizová, ale měla v sobě jakoby něco navíc. Inu, když se člověk naladí na moudrost svého těla a duše...

Aromaterapie

Jarní byt osvěžíme bergamotem, při depresi přidáme meduňku, levanduli, santal amyris (zlepší náladu, uklidní a zároveň nás povzbudí stejně jako růžové dřevo) , kanangu nebo ylang ylang (poslední dvě v nepatrném množství, jejich vůně je silná),  oblíbenou litseu cubebu. Bazalka podpoří cirkulaci krve při masáži, podpoří imunitu, trávení (nev těhotenství a při kojení), citronela pomůže při únavě a vyčerpání (nepoužívat v těhotenství). Máta peprná pomáhá při hysterii i apatii, koriandr podporuje trávení a uvolňuje napětí (nedávat těhotným).

Při používání éterických olejíčků na masáž se vždy informujte nebo podívejte na stránky ATOK, jestli daný éterický olejíček je vhodný pro těhotné a při kojení. Některé olejíčky také snižují krevní tak, což pro někoho může být přínosem, jinému by to neprospělo, pokud má tlak nízký (např. levandule).