• ÚVOD
  • AKTUALITY
  • O MNĚ
  • CO NABÍZÍM
  • SEMINÁŘE
  • LABYRINT
  • KONTAKT

AKTUALITY

1.1.2021 LEDEN – MOČOVÝ MĚCHÝŘ a STRACH

Zima je nyní v plném proudu alespoň podle ročního období, za námi je krásné období vánoc, které trávíme se svými blízkými, v milé atmosféře rozsvíceného vánočního stromku a dárků... Doufám, že Vám nezaskočila kost z kapra a že jste to nepřeháněli se sladkostmi. Já vím, doufám marně. Lákavé cukroví od babičky a voňavá vánočka, nejlépe ještě teplá přímo z plechu, udělaly své. A tak nastává vhodná doba k půstu a vyčištění všeho, co jsme do těla dostali svými vánočními rozmary. Nevyčítejte si je, aby Vás neovládly negativní emoce, člověk si má občas něco povolit, dopřát, relaxovat, prostě sladký život jako v italském filmu Dolce Vita.

A co říkají naše orgány? Střevo je trochu víc líné (můžeme použít stejně jako v prosinci gemmoterapeutikum brusinku), slinivka přetížená a neméně ohrožen chladem je močový měchýř. Při jeho prochladnutí (pálení při močení, bolesti močové trubice) pomůže tinktura z lichořeřišnice,  další možností je užívat plody pámelníku poříčního (doporučoval náš vynikající léčitel Ing. Jiří Janča) - v malém množství 1 až 3 bobulky denně. 

Chráníme si i klouby, které v zimě více trpí. Kyčelní klouby nás nemusí bolet proto, že máme artrózu vysokého stupně, ale proto, že jsme příliš podráždili žlučník a protože jeho dráha - meridián vede přes kyčelní kloub, máme pocit, že kloub není v pořádku. Užíváme vlaštovičník nebo ještě přidáme hořčiny a hlavně nesmažíme a jíme lehce. Pokud nás po vánocích bolí v zádech, je to tím, že jsme mlsali víc, než naše tělo unese, dieta to napraví a záda přestanou bolet. Příště si to už budeme pamatovat, že přílišné mlsání se nevyplácí. Musím konstatovat, že počet klientů s těmito potížemi - jako každý rok - neklesá ...

Strava

Po vánocích zařazujeme hořčiny, konzumujeme více kořenové zeleniny teplé i jako salát. Vyčistíme si střeva třeba dobrou kaší z ovesných vloček po ránu, kterou buď nesladíme vůbec, nebo jen lehce medem, pokud nás nezlobí slinivka, v opačném případě spíš jen trochou bylinného karamelu Dolce, který je zásaditý. Jíme lehčí stravu, stále dodržujeme zimní režim bez brambor, nadýmavých pokrmů a ovoce. Pokud potřebujeme při dietě rychlý zdroj cukrů, je dobré si v keramické pekárně na jablko upéct pár jablíček nebo hrušek, přidat trochu rozinek a ořechů, kousek skořice a pár hřebíčků. Vůně, která se line po místnosti - a to, prosím, topíme pouze čajovou svíčkou pod touto kouzelnou 'aromalampou' - je stejně nádherná, jako výsledek! Dostala jsem tuto úžasnou pícku od Ježíška už předloni, je skvělá! ... nezapomeňte, že je to svačinka mezi dvěma hlavními jídly!

Reflexní plošky

Z reflexních plošek jsou nyní důležité ledviny a močový měchýř s močovody. Plošky ledvin i močových cest spíše hladíme, abychom je zklidnili a nezpůsobili prudkým mačkáním jejich předráždění. Doplňkově mačkáme i plošky pohlavních orgánů (vejcovody, vaječníky, děloha). Nohy i orgány pánve udržujeme v teple, abychom neprochladli.

Bylinné čaje

Při potížích močového měchýře pijeme urologický čaj, z bylinek je vhodná jehlice trnitá, andělika lékařská, brusinka, medvědice, tužebník, mochna, svízel syřišťový, truskavec. 

Psychika

Po často velmi hektickém období vánoc můžeme pomocí Bizona, zklidňovat rodinnou atmosféru, která utrpěla tím, že jsme se těšili a často pak byli zklamáni tím, že jsme si svátky neužili v pohodě a zdraví. Psychika bývá v tomto období labilnější, projevuje se nedostatek sluníčka, nálada kolísá a někdo může mít tendence k záchvatům vzteku. To si přivozujeme sami tím, že jsme předráždili nevhodnou stravou žlučník. Proto můžeme používat esenci Jezevce, který pomůže hněv zpracovat, pro dobrou náladu kapeme Vydru nebo Delfína. V Bachových esencích najdeme Netýkavku, která zklidní neklid nebo výbušnost, případně Slívu třešňovou, pokud jsou naše reakce nepřiměřené až hysterické. 

V zimě nás také často ovládá strach. Snažte se strachu nepodléhat, vše přijímat tak, jak to přichází a do budoucna hledět optimisticky. Pokud se strach přece jen objeví, přidáme si do esencí Lva nebo Kejklířku. Nedáváme si zbytečná předsevzetí, která stejně nemůžeme splnit a jen nás to pak rozladí. Dáváme pozor na dobré vztahy s ostatními, protože jsou spojeny se stavem močových cest a ovlivňují se navzájem. Podobně strach souvisií s kvalitou našich ledvin. Ale o tom více v únoru.

Aromaterapie

Do lampy je opět vhodná litsea cubeba, která působí protidepresivně a zlepšuje náladu. Osvěžit se můžeme s mandarinkou, grepfruitem nebo pomerančem,  zklidnění přinese levandule nebo meduňka, růže

Při nachlazení si do lampičky přidáme eukalyptový olej nebo směs eukamint od Salusu či Climarome od ATOKu. Pokud jsme nastydlí, prohřejeme se v koupeli s rozmarýnem, jen pozor, abychom dali opravdu pár kapek a nerozpumpovali příliš srdíčko, pokud máme vyšší tlak. Po koupeli se zabalíme do suchého županu a rychle vlezeme pod peřinu a dobře se prohřejeme. Dobrý je i olej z jedle, borovice, smrku, prostě jehličnany a eukalypty jsou nyní to pravé. Chceme-li se věnovat tanečnímu reji na bálech, pak nám rozmarýnová koupel pomůže po únavném pracovním dni zregenerovat a vydržet dlouho do noci tančit a tančit jen ...

Pokud dostaneme rýmu, kápneme si několikrát denně do nosu olejové kapky ATOK s heřmánkem (pro děti) nebo s mátou (dospělí). Nos se uvolní a sliznice se bude dobře hojit. Pozor, nezaměnit, máta může děti štípat, zatímco modrý heřmánek je nejen hypoalergenní, ale jeho azulenová složka je velmi hojivá a zklidňující.

Krásný a zdravý rok 2021 Vám přeje tvořivě naladěná Vážka :)