Začíná zima, která se mnohdy projevuje pouze chladem beze sněhu. U nás dnes napadl první sníh! Ta radost, když se konečně snášejí na zem první bělostné vločky a děti mohou stavět sněhuláka! A pak ten krásný pohled přes okénko pokryté kresbičkami, které namaloval svým prstíkem malíř mráz. Ve světnici je teplo, v kamnech praská oheň, voní vánoční cukroví a vánočka, františek, rozsvěcují se svíčičky na vánočním stromku. Dětské oči září do tmy zvědavostí a radostným netrpělivým čekáním na Ježíškův zvoneček…
Vrátíme se ale zpět k orgánům. Nyní je ohroženo naše tlusté střevo, a to nejen vánočními sladkostmi. Opět kontrolujeme stav reflexními ploškami. Pokud jsou potíže se sliznicemi, užíváme tinkturu z kopretiny řimbaby nebo gemmoterapeutikum brusinka, které podpoří peristaltiku. Slinivku můžeme podpořit borůvkou.
Stále pozor na tropické ovoce - ochlazující mandarinky a pomeranče! Ty mohou navíc pěkně potrápit slinivku, což poznáme podle toho, že nás svědí kůže. Dodržujeme dietu pro slinivku a omezíme vánoční mlsání na minimum.
Tlakem na plošky tlustého střeva můžeme podpořit ranní vyprazdňování, je to velmi užitečný návyk.
Bylinné čaje
By měly obsahovat sliznaté byliny. Vhodná pro střevo je mochna stříbrná, a to i formou tinktury. Protizánětlivá je také dobromysl, která se užívá jako koření i čaj – při nachlazení, rýmě, kašli, zánětech v ústech a zažívacích potížích. Už její název připomíná, že kdo ji pije pravidelně, pročišťuje i svou mysl od negativních myšlenek. Navíc je velmi lahodná. Samotnou ji nepijeme dlouho, používáme ji ve směsi s jinými bylinkami. Při potížích dýchacích cest užíváme lékořici a diviznu. Pijeme také čaj z kořene zázvoru, do kterého můžeme mírně přidat med a citrón. Vhodný je také křen a česnek ve všech podobách.
Bývá ještě značně narušena smutkem, truchlivostí, melancholií. S blížícími se vánoci nastupuje často stres. Místo klidného období adventu se mnozí honí za nákupy, úklidem nebo pečením, padají únavou, jsou ještě více smutní a často i vzteklí a agresivní. Proto se budeme uzemňovat proti stresu esencí Bizona, zklidňovat rodinnou atmosféru Holubicí, posilovat radost a komunikaci Delfínem a Vydrou, zklidňovat mysl esencí Tygra nebo Vážky. V Bachových esencích najdeme Netýkavku, která krotí naši netrpělivost a neklid nebo výbušné reakce. Z Jihočeských esencí pomůže Pampeliška – vše jde bez námahy, v klidu. Stejně nám poslouží Lenochod, který zpomalí rozbouřenou mysl i přílišnou aktivitu nebo Lachtan, když se příliš snažíme.
Nakapeme si do lampy pro zklidnění meduňku, litseu cuebu nebo levanduli. Osvěžit se můžeme s mandarinkou, o vánocích volíme kombinaci Ježíšek firmy Hadek nebo Vánoční hvězdu od Salusu. Stejně nás potěší vanilka, skořice, hřebíček, červený pomeranč nebo muškátový oříšek.
Nezapomeneme si rozkrojit jablíčko, abychom našli hvězdičku a vyzdobit pomeranč kousky hřebíčku, protože to je ta pravá vánoční vůně. A pak už jen zapálíme františka nebo purpuru a zpíváme si s Jiřím Suchým – Tiše a ochotně purpura na plotně voní. Až budeme jíst jihočeskou rybí polévku a kapra, venku za okny bude padat sníh a venku se rozhostí tichá vánoční noc … kdyby Vám přesto ale něco kazilo radost z vánoční tabule, většinou postačí vlaštovičníková tinktura a hořký čaj puehr nebo plzeňské pivo, prostě hořčiny. A tak nezapomeňte – všeho s mírou!
Krásné vánoce!