Podzim je už v plném proudu - doba Země je symbolem října a její vliv je negativní. Tmavá žlutá barva působí v první polovině měsíce nepříjemně, proto se jí vyhýbáme. Příroda se připravuje na zimu, všude září barevné listí stromů – využijme teplých podzimních dnů k brouzdání v šustícím listí, vyčištění hlavy a odstranění stresu. Sluníčko nás doslova nabíjí energií, kterou si uchováváme do chladných zimních dnů.
Podzimní nálada je nyní v plném proudu. Příroda je prozářená barvami podzimu a zve k toulání. A tak i já vyrážím - v Dobré Vodě u Hartmanic za kostelem sv. Vintíře a skleněným oltářem, procházka magickou krajinou řeky Křemelné, menhir na Ždánidlech, Javornické kameny, Měsíční kámen, návštěvy ateliérů malíře Miroslava Konráda a sochaře Petra Schela tento víkend v krásné krajině pod Klukem a Kletí, rozzářená slunečnicová pole a zralé červené šípky, stáda krav pasoucí se líně u Slavče... kolik té nádhery máme na dosah ruky, téměř za humny.
V říjnu je nejvíce ohroženým orgánem žaludek, a proto se snažíme jíst lehce, aby nebyl přetížen. Dodržujeme zimní stravu, na kterou jsme začali přecházet v září, v tomto období vynecháváme kyselé potraviny . Žaludek je velmi odolný a hodně vydrží, takže jeho nerovnováha se začíná projevovat teprve v pozdějším stádiu – potíže po jídle, vředy, tlak v horní části břicha a další.
Ing. Janča doporučoval v tomto období kontrolovat reflexní plošky žaludku, abychom případné nesrovnalosti zjistili včas. Při problémech masírujeme reflexní plošky jater a žaludku.
Při potížích užíváme čaj s Benediktem čubetem, zěměžlučí nebo andělikou, pálí-li nás žáha, užíváme před jídlem mletý kořen hořce žlutého. Pokud je postižena sliznice úst nebo žaludku, užíváme propolis, jitrocel a zelí. Pokud jsou sliznice napadeny zánětem nebo dojde k zahlenění, pijeme čaj ze slézu maurského nebo léčivého či okrouhlolistého. Čaj zklidňuje záněty a hojí sliznice. Nejvhodnější je sléz pouze macerovat – vyluhovat zastudena. Při stresu a neklidu můžeme přidat do bylinného čaje levanduli nebo meduňku.
Pokud dojde ke vzniku žaludečních nebo dvanácterníkových vředů, užívá se vylisovaná šťáva z nakrouhaného rozmixovaného bílého zelí. Šťáva se uchovává v lednici. Ing. Janča doporučoval vypít 5 skleniček této šťávy 5x denně. Do šťávy je možno přidat celerovou šťávu (cca ¼ objemu). Užívat asi 14 dnů.
V posledních letech jsem velkou příznivkyní bylinných tinktur a tinktur z pupenů rostlin firmy Naděje paní Mgr. Podhorné. Nejen že se k ní vždy ráda vracím na její báječný a moudrý seminář, ale aktivně pracuji s preparáty a kůrami této firmy. V naší prodejně Vám vždy poradíme, co na chřipku nebo nachlazení, zažívací potíže nebo při nespavosti. Spousta spokojených zákazníků hovoří za vše, takže neváhejte na podzim vyzkoušet jako silné přírodní antibiotikum tinkturu z Lichořeřišnice, grepu nebo pupen vrby bílé. Při kašli užívejte lékořici (produktivní) nebo dobromysl (pokud je suchý). A když si nebudete vědět rady, přijďte, pomůžeme Vám vybrat.
Je zatížena starostmi. Užíváme esenci Vrabce, která navozuje bezstarostnost. Pokud se potřebujeme dostat nad problémy a tak trochu se jim vysmát, přidáme si ještě Kojota, který nám ukáže, že nemusíme vše brát tak vážně. Pokud se příliš staráme o jiné a je to pro nás zatěžující, užívejme esenci Žirafy nebo Bachovu esenci červený kaštan. Obě nám pomohou najít správnou míru péče o druhé a o sebe. Při trávicích potížích se zamyslíme, co nám to vlastně leží v žaludku – je to opravdu nevhodná strava nebo nám v něm leží něco, co nechceme řešit, čemu se vyhýbáme – nebo dokonce nám tam leží někdo? Pak je vhodné užít esenci Digest (kombinace esencí, která mimo jiné obsahuje energii kozy domácí nebo hyeny) nebo esenci Vážky, která nás zklidní a přinutí prohlédnout naše iluze nebo esenci Pumy, s níž naplníme svůj plán, budeme si stát za svou pravdou a každý den si budeme vědomi toho, co chceme. Pokud máme problém v komunikaci s určitým člověkem, pomůže Lev – poradíme si s autoritou beze strachu, Gorila – pevný sebevědomý postoj nebo Delfín – dar řeči, pocit bezpodmínečné lásky a radosti. Z Bachových esencí pomůže Řepík, který nás donutí vynést na povrch naše dobře ukryté problémy a ukázat naše pravé emoce. Zeměžluč nás podpoří v rozhodném NE těm, kdo nás využívají pro svůj prospěch nebo se nás snaží ovládat. Stejnou službu vykoná i zvířecí esence Tchoř, který pomáhá nastavit naše správné hranice. Z Jihočeských esencí můžeme pracovat s esencí Kopretiny při přílišném přemýšlení a analyzování nebo Pampelišky při stresu a napětí, který cítíme také jako svalové tenze.
Do aromalampičky si dáme citrón, mandarinku nebo litseu cubebu, abychom projasnili a rozveselili naši mysl. Vhodná je také při chřipkách a virózách benzoe, eukalyptus, bazalka a máta, směs Climarome, při teplotě studené obklady z esence heřmánku, bazalky nebo benzoe. Nezapomeňte vždy přikápnout nosič, ve kterém se esence rozpustí - trochu rostlinného oleje nebo mléka, medu, kapičky pořádně rozmíchat, aby nepodráždily kůži.