Léto je k nám letos příznivé, plné sluníčka, a tak se děti mohou vydovádět v přírodě, užít si s kamarády zážitků u táborových ohňů a do sytosti se koupat ve stříbřité hladině vod. Prostě prázdniny jak mají být.
Stále jsme v prvku OHNĚ, jeho vliv poci´tujeme negativně, protože krevní oběh je přetížen letním žárem a horkem. A proto odpočívejte, se sluníčkem to nepřehánějte a raději si zalezte do stínu s knihou, na kterou se dlouho těšíte nebo se věnujte hrám s vašimi dětmi. Odobí RADOSTI je znamením léta, radost v tomto období začíná pomalu slábnout. Prázdniny jsou v polovině a mnozí z nás už myslí na to, že brzy skončí, začnou starosti se školou a podzimní nepohoda. Žijte proto tady a teď! I přehnané projevy radosti nám něco říkají o tom, že vše není v pořádku, k tomuto období patří klid a zase klid ... i v té radosti ... klid.
Cévy jsou stále přetíženy z horka a tropických nocí, při nichž se pořádně nevyspíme. proto - pozor na ně a na náš jazyk.
Co dělá letní radost mně?
Letošní léto mi dělá jako vždy radost voňavými loukami plnými čerstvých a léčivých bylinek. Mé srdce potěšila návštěva u mých přátel Kočky a Hafa u Tišnova, kde jsme objevili nádherná místa, rozhledny, ochutnali místní pivo medový Kvasar, skvělá vína i čerstvé dýně hókaidó přímo ze záhonu. Nezapomenutelným byl opět zážitek z pozorování toho, jak jezdí vlaky - ve dne byly vagónky barevné a zářily pestrostí a v noci svítily svými drobnými světýlky do kraje. Ponořili jsme se také do hloubi jeskyň Moravského krasu, doslova mne nadchly Sloupsko-Šošůvské jeskyně a Kateřinka. Plavba po říčce Punkvě a sestoupení na dno Machochy bylo pro mne nezapomenutelným a hlubokým zážitkem. Stejně jako zdejší lidé, báječní, usměvaví, ochotní. Takže - léto budiž pochváleno, i když pomalu končí!
Strava
O letní stravě jsme si psali už v červenci, nic se nemění, bylinky nám pokrmy provoní a naše trávení ošetří, jíme lehce, šetrně, užíváme sezónní zeleniny a ovoce. Pamatujme na hořčiny, naše játra je milují a potřebují. Pokud správně pracují játra, i látková výměna je v pořádku a tělo zbytečně nezvyšuje svoji teplotu. V tomto období je třeba dodávat tělu také více hořčíku a ostatních minerálů, takže je vhodné kromě čisté vody zařadit sem tam i minerálku, čaj Rooibos, vlahé bylinkové čaje. Vyhýbejme se ledovým chutím, nápojům, zmrzlině, konzujme je spíše střídmě, protože našemu oběhu prospěje spíše teplý čaj.
Reflexní plošky
Důležité - plošky pro úpravu lymfy - horní lymfa, brzlík, prsní žlázy, podpažní uzliny, tříselné uzliny a pánev. Nezapomínejme ani na plošku sleziny, kterou mírně hladíme. A znovu připomínám - nejlepší masáží je chůze bosýma nohama v terénu, trávě, písku, kamínkách na mořském břehu nebo u řeky ...
Bylinné čaje a tablety
Zařadíme jakýkoli čaj na úpravu funkce jater s hořčinami, já mám vyzkoušený ten Jančův a nedám na něj dopustit. Můžeme přidat i tablety na játra, které připravuje pan Jukl podle Jančových homeopatických receptur. A hořkých 'kytek', jak bylinkám s láskou říkává bylinkář Roman Kindl, je všude habakuk. Má pravdu, tak je sbírejte a myslete i na zimu. Celík zlatobýl potřebujeme do směsi na ledviny, jestřabinu sbíráme pro úpravu trávení, rakytník pro zvýšení imunity! Kdo má zvýšenou funkci štítné žlázy, může si nasbírat karbinec evropský a přidávat si jej pak do své čajové směsi. Ještě najdeme světlík lékařský, truskavec, rdesno blešník a lnici květel ...
Vyrábíme homeopatickou tinkturu z narcisu žlutého (narcissus pseudonarcissus), která je opomíjena a může pomáhat při astmatu bronhiale, chronické bronchitidě, nemocech z nachlazení nebo třeba při epilepsii. Doporučené ředění D5. Také brčál barvínek jako tinktura - ředění D5 - je úžasný, protože pomáhá s vysokým tlakem, vnitřním krvácením, zastavuje růst nádorů.
Janča doporučoval čajovou směs z Ruska pro posílení imunity: 2 g vlaštovičníku, 3 g vratiče a 3 g měsíčku dát do termosky, zalít 1/2 l vroucí vody a louhovat půl hodiny. Přecedit, dát do ledničky a užívat 3x denně 1 polévkovou lžíci čtvrt hodiny před jídlem. Při vážných nemocech Jiří janča doporučoval užívat tuto směs 3 měsíce a po třech měsících kůru zopakovat.
Cévám také prospívá 2x týdne koupel z ovesné slámy nebo tújí (zerav západní).
Deňka vás naučí hravosti a spontánnosti, Kolibřík přináší radost a lehkost, stejně jako třeba šimpanz (hrát si jako opice jsme jako děti všichni toužili, vzpomínáte?) nebo vydra (tu obzvláště doporučuji těm, kdo ani na dovolené nemohou vypnout 'mozek' a 'rozum' a ještě si přidejte tygra pro klid mysli a vážku pro lehkost nebo racka mořského pro pocit pohody, jako byste byli na mořském břehu. Pro meditaci můžete použít volavku velkou, přinese pocit klidu a jednoty s Bohem.
Z Jihočeských esencí doporučuji s sebou na dovolenou Hrušeň, která působí jako krizová esence (Rescue remedy z Bachova systému) , když dovolená nebude tak v klidu, jak jsme si mysleli, přepadne nás stres nebo nervozita. Pampeliška pomůže uvolnit napětí svalů a vyčistit emoce, vzpomeňte si, jaká je to krásna, když rozkvete a rozzáří naše stráně jako tisíce malých sluníček.
Aromaterapie
Pouze opakování z července - k odpuzování komárů a jiného hmyzu levanduli, čajovník neboli Tea Tree, Eukalyptus citriodora nebo jejich kombinace. Levandule se osvědčuje také proti klíšťatům, nezapomínejte však nátěr obnovovat zhruba po 20 minutách. Levandulí i čajovníkem můžeme ošetřit štípance, levandulí i škrábance, odřeniny, řezné rány. Vydesinfikuje je a budou se rychle hojit, zklidní také bolest.
Na závěr mého povídání vám přeji stálý klid, sluníčko tak akorát, starejte se hlavně o sebe a užívejte si svých blízkých. Vždyť láska je v životě to nejdůležitější! Mějte rádi sebe, své blízké, ale také všechny, kteří vám ublížili. Přejte všem a nikoho neodsuzujte. Do vašeho života začne proudit láska, štěstí a Světlo... Vaše Vážka